ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ترکیه یا قلب قاره پهناور اوراسیا کشوری در همسایگی غربی ما است که با توجه با اصلاحات چند دهه اخیر تبدیل به یکی از گزینه‌های اصلی مهاجرت به ویژه برای ایرانیان شده است. راه‌های زیادی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد که هر کدام شرایط و ضوابطی مختلف را به یدک می‌کشند. اما یکی از راه‌هایی که به نسبت سایر موارد به بودجه کمتر نیاز دارد؛ ویزای تصیلی ترکیه است؛ البته که نباید از سایر  مزیت‌های ویزای ترکیه چشم‌پوشی کرد. اما با توجه به درخواست زیاد مهاجرین مبنی‌بر  اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید مراقب افراد سودجو باشید. موسسه مهاجرتی آریان پور با سابقه درخشان در این زمینه می‌تواند همراه مناسبی برای شما در این زمینه باشد.

ترکیه را بهتر بشناسید

ترکیه کشوری با فکر جهان اولی شدن در سال‌های نه‌چندان دور است که با جمعیتی بالغ‌بر ۸۲ میلیون نفر و مساحتی به ابعاد ۷۸۳ هزار کیلومتر مربع به عنوان بیستمین اقتصاد برتر جهان از آن یاد می‌شود. این کشور از شرق با قاره آسیا و کشور ما ایران و از غرب با قاره اروپا و کشور یونان همسایه است. همین موضوع دلیل کافی برای ترغیب جوانان برای تحصیل در ترکیه است. البته که مزیت‌های اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید با اخذ این ویزا امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان را داشته باشید.

مزیت‌های اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه

 • امکان تحصیل از دوران ابتدایی تا دکترا به صورت پیوسته
 • امکان کار در مقطع ارشد و دکترا برای دانشجویان ترکیه
 • ارائه اقامت موقت بعد از یک سال بعد از فارغ التحصیلی برای کاریابی در ترکیه و یا کشور اروپایی
 • مدرک قابل قبول دانشگاه‌های ترکیه در ایران
 • امکان بورسیه شدن در دانشگاه‌های برتر جهان

دانشگاه های برتر ترکیه

نام دانشگاه به ترکینام دانشگاه به فارسیرتبه در کشورربته بین المللی
Kӧç ϋniversitesiکوچ یونیورسیتی۱۴۵۱
Bilkent ϋniversitesiبیل کنت یونیورسیتی۲۵۰۱-۵۱۰
Sabanci ϋniversitesiسابانجی یونیورسیتی۳۵۲۱-۵۳۰
Orta asya teknik ϋniversitesiدانشگاه فنی خاورمیانه۴۵۹۱-۶۰۰
Boğaziçi ϋniversitesiبغاز ایچی یونیورسیتی۵۶۵۱-۷۰۰
Boğaziçi ϋniversitesiدانشگاه صنعتی استانبول۶۸۰۱-۱۰۰۰
Ankara ϋniversitesiآنکارا یونیورسیتی۷۸۰۱-۱۰۰۰
Hacet tepe ϋniversitesiحاجت تپه یونیورسیتی۸۸۰۱-۱۰۰۰
Istanbul ϋniversitesiاستانبول یونیورسیتی۹۸۰۱-۱۰۰۰

مقاطع تحصیلی ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه در طی ۱۲ سال انجام می‌شود، ۴ سال به صورت ابتدایی، ۴ سال به صورت متوسطه و ۴ سال به صورت پیش دانشگاهی که هزینه تحصیل در ۸ سال اول رایگان است. دوران پیش دبستانی در ترکیه اختیاری است و با ورود به سن قانونی یعنی همان هفت سال باید برای شروع دوران ابتدایی اقدام کنند. و در آخر بعد از این ۱۲ سال مدرک دیپلم به دانش‌آموزان تعلق می‌گیرد تا در آزمون ملی شرکت کنند.

تحصیل در دوران دانشگاه

مقطع لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی بین چهار تا پنج سال متغییر است؛ نکته‌ای که باید در این خصوص به آن توجه کنید؛ زبان رایج در دانشگته‌های این کشور ترکی است؛ البته برخی دانشگاه‌های بین المللی در این کشور کورس‌هایی را به زبان ترکی برگزار می‌کنند. رشته‌هایی همچون هنر، فرهنگ، تاریخ و معماری در ترکیه به دلیل فرهنگ غنی این کشور زبان‌زد است. همچنین برای قبولی در رشته‌های پزشکی لازم است تا حتما همچون ایران در کنکور سراسری این کشور که برمبنای زبان ترکی و دانش ریاضی است شرکت کنید.

مقطع فوق لیسانس

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای  تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. سال تحصیلی در ترکیه در دو ترم ( یک ترم از اکتبر تا ژانویه و ترم دیگر از فوریه تا جولای به طول می‌انجامد) برگزار می‌شود. یک دوره تعطیلات دو هفته‌ای معمولا ترم‌ها را از هم جدا می‌کند؛ با این که تعطیلات تابستانی طولانی‌تر بین ماه‌های جولای و اکتبر برگزار می‌شود. نکته‌ای که در این خصوص باید به آن توجه کنید؛ هزینه تحصیل در این مقطع است که در حدود ۱۲۰ تا ۷۵۰ یورو به صورت سالانه خواهد بود.

مقطع دکتری

در این مقطع شما باید از دانشگاه‌های ترکیه دعوت‌نامه یا پذیرش داشته باشید که موارد زیر در میان الزامات آن قرار دارد.

 • رزومه قوی و پروپوزال ترجمه شده ارائه دهید.
 • معدل بالا و طرح نو که برای ترکیه مفید باشد می‌تواند در تسریع امور نقش داشته باشد.
 • مدرک تافل با نمره ۷۹ و یا نمره آیلتس ۶.۵ می‌تواند در تسریع امور نقش پررنگی داشته باشد.

بورسیه تحصیلی ترکیه

در ترکیه بورسیه های تحصیلی شامل تحصیلات کاملا رایگان و بخشی از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌ها و زندگی دانشجویی در ترکیه خواهد بود که توسط دولت ترکیه به صورت اقساطی به شماتعلق می‌گیرد. نکته‌ای که در خصوص بورسیه تحصیلی ترکیه باید به آن توجه کنید؛ اعتماد به یک تیم حرفه‌ای و کاربلد به امور تحصیلی این کشور است. ما در موسسه مهاجرتی حقوقی آریان پور با تکیه بردانش خود برای اخذ بورسیه تحصیلی این کشور همراه شما خواهیم بود. از جمله مواردی که در خصوص بورسیه تحصیلی ترکیه به شما پرداخت می‌شود؛ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه بیمه درمانی رایگان
 • اسکان رایگان
 • هزینه رفت و آمد و ایاب و ذهاب

هزینه خورد و خوراک

چرا موسسه آریان پور

همان‌طور که در ابتدا معرفی خدمات اخذ بورسیه و ویزای دانشجویی ترکیه به این موضوع اشاره کردیم؛ نه تنها برای قبولی در دانشگاه‌های ترکیه، بلکه برای هر مقصد و هدفی نیاز به همراهی یک موسسه کاربلد و باتجربه در این زمینه دارد. ما در موسسه آریان‌پور با تکیه بر دانش و ارتباطات خود در ترکیه، یک همراه مطمئن برای مسیر پرپیچ‌ و خم اخذ ویزای تحصیلی در کنار شما خواهیم بود. اما خدمات موسسه آریان‌پور صرفا در این مورد خلاصه نمی‌شود؛ سایر مواردی که می‌توانیم به عنوان خدمات موسسه آریان پور به آن‌ها اشاره داشته باشیم؛ به شرح زیر است:

 • ارائه مشاوره عمومی رایگان در خصوص شرایط و مدارک لازم برای ویزای دانشجویی ترکیه و دیگر موارد این‌چنینی یکی از اصلی‌ترین خدمات موسسه آریان پور به شمار می‌رود.
 • ارائه مشاوره تخصصی برای موارد و اطلاعات تخصصی‌تر که در صورت رسیدن به نتیجه‌ نهایی و ایده‌آل شما، کل مبلغ مشاوره تخصصی به شما عودت داده می‌شود.
 • اما یکی از تمایزهای موسسه آریان‌پور که می‌توانیم به آن اشاره کنیم؛ هزینه سفر اعم از هزینه پرواز و هتل است که میهمان ما هستید.

در کل ما در موسسه آریان‌پور با توجه به نیاز و هدف شما تمام عزم خود را جزم می‌کنیم تا در کمترین زمان ممکن، و با کمترین هزینه ممکن یک همراه مطمئن باشیم. درون مایه و رسالت ما در موسسه آریان پور به گونه‌ای است که علاوه‌بر ارائه برترین نتیجه، در طول مسیر هم همراه شما باشیم.