کشور ترکیه به عنوان یکی از برترین کشورهایی است که برای سرمایه گذاری و خرید خانه می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد؛ از این رو هر ساله تعداد بسیار زیادی از افراد برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه اقدام می‌کنند؛ به همین دلیل نیز در این مقاله در کنار وکلای باتجربه مجموعه آریان پور تصمیم داریم، به بررسی موضوع « مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه » بپردازیم؛ پس مطالب امروز را از دست ندهید.

درواقع کشور ترکیه به دلیل محبوبیت بسیار بالایی که در میان اتباع خارجی برای مهاجرت پیدا کرده است، مجامع بین‌المللی این کشور سعی کردند، شرایط نسبتا آسان و ویژه‌ای را برای اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت درنظر بگیرند؛ به همین دلیل کشور ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی شرایط بهتری برای اخذ شهروندی دارد؛ یکی از این شرایط، قیمت بسیار مناسب ملک در ترکیه است؛ درواقع شما در ترکیه با مبلغ 250،000 دلار می‌توانید ملکی را در این کشور خریداری کنید تا شهروندی ترکیه برای شما صادر شود.

البته توجه داشته باشید که برای خرید خانه در این کشور باید کلیه قوانینی که وجود دارد را رعایت کنید؛ به طور مثال اگر اتباع ترک قادر به خرید ملک در کشور شما باشند، شما نیز اجازه خرید خانه و سرمایه گذاری در آن را دارید؛ از آن جایی که شهروندان ترک به راحتی می‌توانند در کشور ایران ملک خریداری کنند، اتباع ایرانی نیز در خرید ملک در کشور ترکیه با مشکلی مواجه نمی‌شوند.

شایان ذکر است که بدانید پس از خرید ملک و ارائه اسنادی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، باید به اداره اسناد ملکی ترکیه مراجعه کنید تا مراحل رسمی انتقال ملک را انجام دهید.

مطالبی که در این مقاله بررسی می‌شود:

 • شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه
 • نگاهی کوتاه به کشور ترکیه
 • قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه چگونه است؟
 • خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در آن
 • اخذ پاسپورت ترکیه
 • مراحل دریافت اقامت ترکیه + مدارک آن
 • مزایای اخذ اقامت کشور ترکیه چیست؟

نگاهی کوتاه به کشور ترکیه

همان‌گونه که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، کشور ترکیه جزو مقاصد نهایی اغلب اتباع خارجی به ویژه ایرانیان است؛ چراکه فرهنگ کشور ترکیه به کشور ما ایران بسیار نزدیک است؛ البته حسن کشور ترکیه محدود به موردی که ذکر کردیم نیست؛ بلکه آب و هوای بسیار خوب آن، سیستم آموزشی این کشور و بازار اشتغال ترکیه، جزو مواردی هستند که باعث شده، ترکیه کشور مهاجرپذیری محسوب شود.

قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه چگونه است؟

طبق قوانین 2021 کشور ترکیه، اتباع خارجی با خرید ملکی به ارزش 250،000 دلار می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند؛ البته نکته حائز اهمیت این است که پس از خرید ملک، به مدت 3 سال اجازه فروش آن را ندارید، درغیر این صورت شهروندی شما باطل می‌شود؛ ناگفته نماند که اگر مبلغ 250،000 دلار را ندارید، با صرف هزینه 60،000 دلار نیز می‌توانید اقامت توریستی این کشور را دریافت کنید؛ اما مشکلی که این نوع اقامت وجود دارد، این است که با اخذ این نوع اقامت، اجازه اشتغال در کشور ترکیه را ندارید.

خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در آن

کشور ترکیه به دلیل تورم پایین‌تری که نسبت به سایر کشورهای خارجی دارد، درواقع قیمت ملک در آن نیز مناسب‌تر است و از آن جایی که این کشور یکی از مناطق توریست پذیر محسوب می‌شود، با خرید ملک در این کشور می‌توانید به درآمدزایی بسیار خوبی نیز دست پیدا کنید؛ بدین صورت که با خرید ملک و اخذ تابعیت، می‌توانید ملک خود را به عنوان ملک اجاره‌ای در اختیار توریست‌های خارجی برای اقامت موقت قرار دهید.

درواقع دولت کشور ترکیه فرصت بسیار خوبی را برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در کشور خود فراهم کرده است؛ بنابراین اگر نگاهی به نرخ رشد اقتصاد این کشور بیندازیم، کاملا بدیهی است که نام ترکیه درمیان کشورهای مناسب برای سرمایه گذاران خارجی، دیده می‌شود. لازم به ذکر است که بدانید، دریافت اقامت این کشور با اخذ شهروندی آن یکسان نیست؛ علاوه‌بر آن با خرید ملکی که قیمت آن کم‌تر از 250 هزار دلار است، شما می‌توانید به مدت 5 سال در کشور ترکیه اقامت داشته باشید؛ علاوه‌بر آن دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه نیز برای شما امکان‌پذیر نیست.

اخذ پاسپورت ترکیه

طبق قوانینی که در حال حاضر در کشور ترکیه وجود دارد، با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار، همسر و کلیه فرزندان زیر 18 سال، می‌توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند؛ بنابراین چنانچه مراحل خرید ملک را انجام دادید، حتما به اداره ثبت اسناد این کشور مراجعه کنید تا مراحل صدور شهروندی و پاسپورت شما انجام شود.

اداره Tapu اسناد و مدارک متقاضیان را بررسی می‌کند و پس از 7 روز کاری (در برخی از مواقع 3 روز کاری) پاسخ نهایی را به شما اعلام می‌کند؛ توجه داشته باشید که اگر با درخواست شما موافقت شود، با ارائه نامه تاییدیه به دفتر مهاجرت کشور ترکیه، حق شهروندی و پاسپورت صادر می‌شود.

مراحل دریافت اقامت ترکیه + مدارک آن

ابتدا پیش از دریافت اقامت این کشور، مشخص کنید که هدف شما اقامت دائم در این کشور است یا اقامت موقت! سپس باید بررسی کنید که شرایط ذیل را داشته باشید:

 • عدم سوء پیشینه؛
 • عدم تهدید برای امنیت کشور ترکیه؛
 • داشتن بیمه نامه؛

در صورتی که شرایط فوق را داشتید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی؛
 • ارائه 4 قطعه عکس استاندارد؛
 • ارائه مدارک مربوط به خرید ملک؛
 • ارائه پاسپورت معتبر.

مزایای اخذ اقامت کشور ترکیه چیست؟

 • کشور ترکیه جزو کشورهایی محسوب می‌شود که از اقتصاد بسیار خوبی برخوردار است؛ از این رو با خیالی آسوده در این کشور می‌توان سرمایه گذاری کرد؛
 • مرز بین ایران و ترکیه بسیار نزدیک است؛ به همین دلیل در هر زمانی می‌توانید به کشور خود سفر کنید؛
 • فرزندان شما می‌توانند در مدارس و دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند.

در این مقاله سعی کردیم شما را با کلیه نکات مربوط به مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه آشنا کنیم؛ امیدواریم که از خواندن مقاله امروز لذت برده باشید و از مطالب آن استفاده ببرید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی همین حالا با وکلای شرکت آریان پور تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.